Moda, a kolory

Kolor w modzie odgrywa bardzo ważną rolę. Gdy patrzymy na ubiór, spostrzegamy przede wszystkim jego barwę, dopiero później, krój, fason czy dodatki. Sztuka dobierania kolorów nie jest łatwa. Osiągnięcie pewnej doskonałości w tym zakresie wymaga wiedzy teoretycznej, doświadczenia i dobrego gustu. Okazuje się, że planowanie garderoby to nie jest taka łatwa sprawa, jak mogło nam się wydawać.
Wiedzę o kolorach i wyczucie barw zdobywamy częściowo przez wnikliwą obserwację natury. Wokół siebie widzimy tak olbrzymią gamę kolorów, że nawet nie sposób nadać odpowiednią nazwę dla każdej barwy.
W przyrodzie spotykamy tysiące zmiennych zestawień barw. Możemy zaobserwować to przy zmieniających się porach roku,nawet w rożnych porach dnia, gdzie ten sam pejzaż, zobaczymy w innych odcieniach kolorystycznych.Pastelowe zestawy kolorów tworzą harmonię poranka.Jaskrawe kolory są widoczne w ciągu dnia.Wokół nas jest mnóstwo inspiracji, z których możemy czerpać i wyrobić swój dobry gust.
Zainteresowaniem malarstwa także w wielkim stopniu wpływa na kształtowanie naszego gustu.Artyści z różnych epok uważali kolor w obrazach za podstawowy środek oddziaływania na odczucia estetyczne ludzi.Oglądając galerię obrazów należy zainteresoać się nie tylko treścią literacką dzieł, ale i efektami malarskimi.
Ciągłe obcowanie z przyrodą i sztuką, zwracanie uwagi na barwy otaczających nas przedmiotów, stopniowo mogą pomóc nam wypracować wyczucie kolorystyczne, które póżniej możemy wykorzystać przy tworzeniu odpowiednich zesatwów modowych.

Warto zapamiętać kilka zasad, które ułatwią nam stworzenie stylizacji:

1.Łączenie kolorów zgodnie z temperaturą

Jest to sprawdzony i bezpieczny sposób, polega na łączeniu odcieni :ciepłe z ciepłymi, zimne z zimnymi.
Kolory ciepłe to takie które kojarzą nam się z ciepłem, czyli żółty, pomarańczowy, czerwony oraz ich pochodne odcienie.
Tonacje zimne to odcienie niebieskiego,zielonego a także fioletu
Nie łączymy kolorów ciemnych z ciemnymi np.czerń z granatem lub czerń z brązem. Takie zestawienia po prostu wyglądają ciemno i ponuro.
Najlepiej jest trzymać się pastelowych barw, ponieważ tutaj mamy pewność, że niezależnie od połączenia, będą ze sobą zawsze współgrały.

2.Monochromatyzm
Jest to zestawienie ubrań,w którym występuje jeden kolor.Taka kompozycja daje dobre efekty pod warunkiem,że kolor wystąpi w różnych stopniach czystości i w zróżnicowanych walorach, np.granatowa bluzka z przybraniem w kolorze niebieskim, brązowy żakiet z beżowym kołnierzem,jasny oliwkowy płaszcz obszyty lamówką w ciemnym walorze tego samego koloru.
Czasami w kompozycji ubioru występują wyłącznie barwy neutralne, czyli zestawienie achromatyczne.Kombinacja koloru szarego z czarnym i białym, daje nam również efektywne zestawienie.

  1. Łączenie kolorów według wzoru

Gdy zdecydujemy się na akcent wzorzysty, wielokolorowy w swojej garderobie,warto mieć na uwadze aby ubrania tego rodzaju łączyć z gładkimi jednobarwnymi tkaninami.Dobrze wygląda wielobarwna sukienka i jednobarwny płaszczyk dobrany w tej samej gamie, lecz w innym walorze:jaśniejszy lub ciemniejszy.
Komponując komplet ubioru nie możemy zapominać o takich dodatkach jak:obuwie,torebka,apaszka.Przy dobieraniu dodatków do wzorzystego ubioru trzeba brać pod uwagę ogólny ton tkaniny.Torba, rękawiczki itp. nie muszą powtarzać jednego z kolorów występujących we wzorze, choć często daje to dobry efekt, muszą natomiast bezwzględnie wiązać się z ogólnym kolorytem wzorzystej tkaniny.

4.Kolory ubrań a typ urody

Z kolorów modnych można zawsze wybrać ten, który będzie najbardziej twarzowy, biorąc pod uwagę cerę, włosy i oczy.Przy dobieraniu kolorów tkanin dla poszczególnych osób nie ma określonych zasad, są tylko pewne wskazania, które mogą ułatwić osiągnięcie pozytywnych wyników.Odzież kobieca i męska oraz różnego rodzaju kolorowe dodatki mogą wywołać w połączeniu z kolorem cery i włosów dwa zasadnicze efekty.Kolory pokrewne zgaszą działanie cery i włosów,a barwy kontrastowe,wzmocnią je.

  • typ urody wiosna: oczy niebieskie lub zielone, włosy blond, jasna cera,delikatne rumieńce. Kobiety które posiadają ten typ urody, powinny wybierać,pogodne,soczyste i mocne kolory takie jak: zielony, zółty,błękitny czy odcienie pastelowe i chociażby róż czy łososiowy.Warto mieć również na uwadze,że Wiosna również dobrze odnajdzie się w takich kolorach jak biel, czerń i odcienie szarości.

-typ urody lato: oczy piwne, szare lub zielone, brązowe włosy, delikatna skóra. Kobiety posiadające ten typ urody, najlepiej będzie wyglądać w kolorze białym, oraz w różnych odcieniach beżu- w barwie kremowej, pustynnej czy oliwkowej.Dobrym wyborem będą również kolory takie jak : różowy,niebieski,turkusowy,koralowy,pomarańczowy i czerwony.

  • typ urody jesień: oczy piwne, zielone lub orzechowe, włosy rude, złocista cera oraz piegi.Kobieta posiadająca ten typ urody będzie wyglądać najkorzystniej w kolorach takich jak: brąz, czerwień, pomarańcz,butelkowa zieleń i złoto.
  • typ urody zima: oczy brązowe,włosy czarne lub ciemnobrązowe,ciepła oliwkowa skóra.Kobiecie z takim typem urody najbardziej pasują zimne kolory, takie jak biel, niebieski i szary.Dobrym wyborem będzie również: czerwień, pomarańcz, żółć, róż, granat i pastele.

Jak powtarzają projektanci, moda jest po to, aby się nią bawić, nie chodzi o żelazne reguły. Warto postawić na kreatywność oraz odwagę – w końcu moda powinna sprawiać nam przyjemność oraz dawać satysfakcję.