You are here:  / Deagostini złota kolekcja / Odszkodowania komunikacyjne

Odszkodowania komunikacyjne

Odszkodowania komunikacyjne
1 vote, 2.00 avg. rating (60% score)

Odszkodowania komunikacyjne (9)Odszkodowanie to świadczenie, stanowiące finansową rekompensatę za poniesione straty. Wysokość tej rekompensaty musi być odpowiednio wysoka i pokrywać rzeczywistą szkodę, jak i utracone z powodu zdarzenia korzyści. Dotyczy to wszystkich rodzajów odszkodowań, również odszkodowań komunikacyjnych.
Odszkodowania komunikacyjne obejmują szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Do najważniejszych odszkodowań komunikacyjnych należą, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie NNW i AC.
Odszkodowanie z ubezpieczenia OC przysługuje pasażerom, bez względu na to czy siedzieli w pojeździe, który ucierpiał w wypadku, czy był to pojazd sprawcy wypadku. Odszkodowanie takie przysługuje również właścicielowi pojazdu, pod warunkiem, że w momencie zdarzenia jechał, jako pasażer. Odszkodowanie powypadkowe przysługuje wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Odszkodowanie z polisy OC (od odpowiedzialności cywilnej) polega na przejęciu przez ubezpieczyciela finansowej odpowiedzialności wynikłej za szkody wyrządzone osobom trzecim.
Jeżeli właściciel pojazdu miał wykupione ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) to także z tej polisy można uzyskać odszkodowanie. Odszkodowanie w przypadku posiadania tego ubezpieczenia obejmuje wszystkich pasażerów, jak i kierującego pojazdem. Odszkodowanie z autocasco obejmuje skutki zniszczeń i uszkodzeń oraz kradzieży ubezpieczonego samochodu.
Sprawca wypadku, kierujący pojazdem nie ma możliwości likwidowania szkód z ubezpieczenia OC, dlatego powinien pomyśleć o wykupieniu dodatkowej polisy, która uwzględniałaby uszkodzenia ciała lub śmierć w wypadku.